Türkiye’nin Yedinci Cumhurbaşkanı Kimdir? Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kimdir? Genel Anlatım !

Türkiye’nin yedinci Cumhurbaşkanı, Kenan Evren’dir. Kenan Evren, 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen askeri darbenin ardından kurulan Millî Güvenlik Konseyi’nin başkanı olarak ülkenin yönetimine geçici olarak liderlik etmiştir. 7. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Kenan Evren, Türkiye’de 1982 Anayasası’nın oluşturulmasında etkili olmuştur.

Kenan Evren, 17 Temmuz 1917 tarihinde Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yüksek rütbeli bir subay olan Evren, 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen askeri darbenin ardından Türkiye’yi yaklaşık yedi yıl boyunca yönetmiştir.

Darbenin ardından Kenan Evren, Millî Güvenlik Konseyi başkanı olarak ülkenin en üst düzey lideri olmuş ve 1982 Anayasası’nın hazırlanmasında etkin bir rol oynamıştır. 7. Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönemde Türkiye’de olağanüstü hal uygulamaları ve siyasi baskılar dikkat çekmiştir.

Kenan Evren’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye, iç ve dış politikalarında önemli değişikliklere tanıklık etmiştir. Özellikle dış politikada, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Türkiye, Orta Doğu’da ve Kafkaslar’da etkin bir rol oynamıştır.

Kenan Evren, 1989 yılında emekli olmuş ve 2015 yılında hayatını kaybetmiştir. Türkiye’nin beşinci Cumhurbaşkanı olarak anılan Kenan Evren, Türk siyasi tarihinde önemli bir figür olarak yer almaktadır. Ancak, kendisi Cumhurbaşkanlığı döneminde uyguladığı politikalar ve olağanüstü hal uygulamaları nedeniyle eleştirilmiştir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir