İran- İsrail Gerilimi Nedir? Son Durum Hakkında Bilgiler Nelerdir?

İran -İsrail Gerilimi Nedir?

İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak” ifadelerini kullanmıştı.

Son Dakika

Dünyanın gözü İran-İsrail geriliminde. İsrail devlet televizyonu, İran’ın İsrail’e İHA saldırısı başlattığını duyurdu. İsrail Ordusu’ndan yapılan ilk açıklamada İsrail’in hava savunma sisteminin saldırıya karşı hazır durumda olduğu belirtildi. İran devlet televizyonu da son dakika olarak İran İHA’larının İsrail’e doğru ateşlendiğini açıkladı. Devrim Muhafızları, İsrail topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle vurduklarını bildirdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini topladı. Beyaz Saray’dan da saldırıyla ilgili yapılan ilk açıklamada “İsrail’in güvenliğine desteğimiz tam” mesajı verildi.


İran’dan açıklama

İran devlet televizyonu: İsrail’e insansız hava araçlarıyla kapsamlı saldırı başlatıldı. İran devlet televizyonunun haberinde, “Devrim Muhafızları Ordusu, işgal altındaki bölgelerdeki hedeflere yönelik insansız hava aracı operasyonu birkaç dakika önce başladı.” ifadelerine yer verildi. İsrail ordusu, İran’ın insansız hava aracı saldırısı başlattığını duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’e saldırı konusunda ABD’ye gerekli uyarıyı yaptıklarını belirtti. Abdullahiyan, X sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, Belçika, Hollanda ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden mevkidaşlarıyla görüştüğünü duyurdu. Abdullahiyan, “İsrail rejiminin İran’ın Şam’daki büyükelçilik binasına düzenlediği terör saldırısı ve uluslararası hukukun ve Viyana Sözleşmelerinin ihlalleri gündeme geldi. Ülkemizin pozisyonlarını anlattım. ABD’ye gerekli uyarının yapıldığını vurguladım.” dedi. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmede de İsrail’in Gazze’deki saldırılarının ele alındığını aktardı.

Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, “İsrail’de belirli noktaların insansız hava araçları ve füzelerle hedef alındığı” belirtildi. İran devletine ait olan ve İngilizce yayın yapan Press TV’ye konuşan kaynaklar da, Devrim Muhafızları’nın İsrail’deki hedeflere karşı kapsamlı bir insansız hava aracı saldırısı başlattığını söyledi. Saldırıyı ‘Gerçek Söz Operasyonu’ olarak adlandıran İran; operasyonun Yüksek Milli Güvenlik Kurulu kararıyla ve ordunun işbirliğiyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray, İran’ın İsrail’e hava saldırısı başlattığını, İsrail’e desteklerinin “sarsılmaz” olduğunu duyurdu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, İran’ın İsrail’e saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Watson, açıklamasında, “İran, İsrail’e karşı bir hava saldırısı başlattı. Başkan Biden’ın mesajı net: İsrail’in güvenliğine olan desteğimiz sarsılmaz. ABD, İsrail halkının yanındadır ve İran’dan gelen tehditlere karşı onların savunmalarını desteklemektedir.” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün Beyaz Saray’a dönerek gelişmeleri ulusal güvenlik ekibiyle yakından takip ettiğini belirten Watson, ABD’li yetkililerin İsrailli muhataplarıyla her an irtibat halinde olduklarını vurguladı.

İsrail ne dedi?

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise “İran, topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran’a saldıracağız.” açıklamasını yapmıştı. Bazı ülkeler, bölgede tırmanan gerilim üzerine vatandaşlarına İran ve İsrail’e seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunmuştu.  İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İran’dan olası saldırı tehdidine karşı ABD öncülüğündeki ortaklarının ülkesine askeri destekte bulunduğunu söyledi. Gallant, yaptığı açıklamada, İran ve vekillerinin, İsrail’e yönelik muhtemel saldırı planını yakından izlediklerini belirtti. İsrail vatandaşlarını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacaklarına dikkati çeken Gallant, “Son günlerde savunma ve saldırı mekanizmamızı güçlendirdik. İsrail bünyesinde ve ABD öncülüğündeki ortaklarımızla birlikte karada, havada, denizde ve istihbarat teşkilatımıza yeni yetenekler ekledik.” diye konuştu. Gallant, İran’dan saldırı düzenlenmesi durumunda karşılık vereceklerini sözlerine ekledi.

Netanyahu ne söyledi?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in İran’dan gelecek doğrudan bir saldırıya hazır olduğunu ve aynı şekilde karşılık verileceğini söyledi. Netanyahu görüntülü açıklamasında, “İsrail vatandaşları, son yıllarda ve hatta son haftalarda, İsrail İran’dan doğrudan bir saldırı olasılığına hazırlanıyor. Savunma sistemlerimiz konuşlandırılmış durumda ve hem savunma hem de hücumda her türlü senaryoya hazırlıklıyız. İsrail Devleti güçlüdür, IDF güçlüdür, halk güçlüdür” dedi. Netanyahu sözlerini şöyle sürdürdü: Açık bir prensip oluşturdum; kim bizi incitirse, biz de onu inciteceğiz. Kendimizi her türlü tehdide karşı savunacağız ve bunu sakin ve kararlı bir şekilde yapacağız.

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yaptığı basın açıklamasında, İran’dan havalanan onlarca İHA’nın İsrail’e doğru ilerlediğini duyurdu. İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin İsrail’e ulaşması saatler sürebilecek İHA’ları takip ettiğini belirten Hagari, ülke genelinde GPS sisteminde bozulmalar yaşanabileceğini aktardı. Hagari, İsrail’deki saldırı alarmlarının İHA’ların ancak hedeflere yöneldiğinde çalacağını belirterek, İHA’ları bir an önce önlemeye çalışacaklarını belirtti.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir