Türkiye’nin Üçüncü Cumhurbaşkanı Kimdir? Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Kimdir? Genel Anlatım !

Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı, 9 Eylül 1950 tarihinde yapılan seçimler sonucunda göreve gelen Celal Bayar’dır. Celal Bayar, 6 Kasım 1950 tarihinde görevine başlamış ve 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle görevinden alınmıştır.

Celal Bayar, 1883 yılında Manisa’da doğmuş bir siyasetçidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile yakın bir ilişkisi bulunan Bayar, Türkiye’de çok partili siyasi sistemin yeniden kurulması sürecinde aktif bir rol oynamıştır. 1931 yılında kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın başkanı olarak görev yapmış ve 1945 yılında Demokrat Parti’yi (DP) kurmuştur.

Celal Bayar, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönemde ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda çeşitli gelişmeler yaşanmıştır. Ancak, Bayar’ın Cumhurbaşkanlığı dönemi, 27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen askeri darbeyle sona ermiştir. Darbe sonucunda Celal Bayar ve diğer DP liderleri gözaltına alınmış ve ardından yargılanmıştır. Celal Bayar, “Yassıada Yargılamaları” olarak bilinen süreçte suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak daha sonra af edilerek serbest bırakılmıştır.

Celal Bayar, Türk siyasi tarihinde önemli bir figür olarak yer almaktadır. Demokrat Parti’nin kurucusu ve lideri olarak Türkiye’deki çok partili siyasi sistemin temel taşlarından birini oluşturmuştur. Celal Bayar, 1986 yılında vefat etmiştir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir