Renklerin Anlamları Nelerdir?

Renklerin Gücü:

Renk, sadece nesnelerin, mekanların ve yüzeylerin bir fiziksel özelliği değil, gözün tanıdığı ve beynin yorumladığı ışığın neden olduğu bir algıdır. Renk, görsel sistemlerin aldığı bilgiye karşı beynin verdiği cevaptır. Tıpkı sarımsak tozunun kokusunun beynimizde gerçek sarımsak kokusuna benzer bir etki yaratması gibi farklı kombinasyonlardaki ışık da aynı bakış açısı ile “renk” olarak algılanır. Zihnimiz ışığın dalga boyu karışımlarını bizim “renk” olarak adlandırdığımız şekilde görür. Renk, ışıkla oluştuğu için aynı zamanda enerjinin bir formudur. Bu enerji zihni ve duyguları etkilediği gibi aynı zamanda vücut fonksiyonlarına da yön verir. Bu sebeple ışık ve renk birbirinden ayrı düşünülemez. Dolayısıyla ışık ve renk; psikolojik, fizyolojik, görsel ve estetik açıdan ele alındığında eşit olarak ele alınmalıdır. Renk ve ışık, insan yapısı ortamlar için başlıca etki faktörleridir. Onların etkisi, psikolojik reaksiyon ve psikolojik sağlık için çok önemlidir.

Renklerin anlamları kültürler, zaman ve bireyler arasında değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, bazı renkler belirli duyguları veya sembollerle ilişkilendirilmiştir. İşte genellikle kullanılan renklerin anlamları, en yaygın kullanılandan en az kullanılana doğru sıralanmış şekilde bir liste:

 1. Mavi:
  • Anlamlar: Güven, sakinlik, dinginlik, sadelik, profesyonellik.
 2. Yeşil:
  • Anlamlar: Doğa, tazelik, büyüme, canlılık, huzur.
 3. Sarı:
  • Anlamlar: Enerji, neşe, pozitiflik, dikkat çekme.
 4. Kırmızı:
  • Anlamlar: Tutku, enerji, aşk, sıcaklık, dikkat çekme.
 5. Mor:
  • Anlamlar: Lüks, zenginlik, gizem, mistisizm.
 6. Turuncu:
  • Anlamlar: Enerji, sıcaklık, hareket, dikkat çekme.
 7. Pembe:
  • Anlamlar: Romantizm, duyarlılık, şefkat, sevimlilik.
 8. Beyaz:
  • Anlamlar: Saflık, temizlik, masumiyet, basitlik.
 9. Gri:
  • Anlamlar: Ciddiyet, güç, rafine, modernlik.
 10. Siyah:
  • Anlamlar: Güç, elegans, gizem, formellik.
 11. Kahverengi:
  • Anlamlar: Doğallık, dayanıklılık, güven, toprak.
 12. Altın:
  • Anlamlar: Lüks, zenginlik, başarı, değer.
 13. Gümüş:
  • Anlamlar: Modernlik, zarafet, teknoloji, duygusal denge.


Aura Renkleri ve Anlamları

Yedi katmana sahip olan auranın her bir katmanı farklı bir renk olabilmekle birlikte bu renkler, kişinin duygu durumuna ve fiziksel sağlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Aura renkleri çakralar ile bağlantılıdır. Tonlarına göre farklılık gösterebilen pek çok çeşitli aura rengi bulunur fakat temel renkler çakra renkleri ile aynıdır ve bu renkler çakraların enerjilerini taşır. Bunun yanı sıra aura renginin parlak olması o rengin pozitif özelliklerini taşırken, koyu ve soluk olması ise rengin negatif özelliklerini ortaya çıkarır. En bilinen çakra renkleri aşağıdaki gibidir.

 • Kırmızı: Kök çakra enerjisine sahip olan kırmızı aura, tutkulu ve yoğun bir enerjiye sahiptir. Kırmızı renkli auraya sahip olanlar materyal dünyanın keyfini sürmeyi seven, korkusuz, cesur ve enerjik kişilerdir.
 • Turuncu: Sakral çakra ile ilişkilendirilen turuncu aura renginin enerjisi, kırmızı aura ile benzerdir. Yine tutkulu ve cesur bir enerjiye sahip olan turuncu aura, farklı olarak risk almayı seven kişilerde gözlenir. Yaratıcılık, keyif ve duygusallıkla ilişkili olan bu renge sahip olan kişiler genellikle girişken ve bağımsız karakterlerdir.
 • Sarı: Sarı aura rengi solar pleksus çakra ile ilişkilendirilir. Bu renk, kişinin gücünü, benliğini, kimliğini ve duygularını temsil eder. Sarı renkli auraya sahip kişiler pozitif ve sıcak insanlardır. Entelektüel anlamda da yetenekli olan bu insanlar, öz güveni yüksek ve neşeli kişilerdir.
 • Yeşil ve Pembe: Kalp çakra ile ilişkili olan yeşil ve pembe auraya sahip olanlar genellikle sevecen ve kibar kişilerdir.  Bu insanlar çevrelerine sıcak ve sakin bir enerji yayarlar. Yeşil veya pembe auraya sahip olanlar şifacı ve varlıkları ile huzur yaydığını hissedeceğiniz bireylerdir.
 • Mavi: Mavi auraya sahip kişiler, tıpkı mavi renkli lapis lazulimavi kalsedonkyanit ve labradorit doğal taşları gibi, iletişim yeteneği ve sezgileri güçlü olan kişilerdir. Su gibi sezgisel ve huzurlu enerjisi ile mavi aura, boğaz çakrası ile ilişkilidir ve genellikle bu auraya sahip insanların psişik yetenekleri gelişmiştir.
 • İndigo: Üçüncü göz çakrası ile bağlantılı olan indigo renkli auraya sahip insanlar, sezgileri ve empati yetenekleri fazlasıyla gelişmiş, büyük bir ilhama sahip olan kişilerdir. Güçlü ve cesur bir enerjiye sahip indigo aura, zekâsı ile diğerlerine yardım etmeyi ve entelektüel gelişimine katkı sağlayacak mücadeleleri sever.
 • Mor: Genellikle menekşe moru olarak karşımıza çıkan mor renkli aura taç çakra ile bağlantılıdır. Fiziksel bedenin boyutunun dışında bir bütünlük hissine sahip olan bu aura rengi ve mor auraya sahip olanlar, genellikle mutlu, güçlü ve büyük resmi görebilen kişilerdir. Duygu ve düşünceleri hakkında açık ve dürüst olan bu kişiler, insani meselelerle ilgilenmeyi severler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir