Paralel Nedir? Dünya’da Kaç Paralel Vardır? Paraleller Arası Kaç Kilometredir (Km)? En Uzun Paralel Hangisidir ve Kaç Kilometredir (Km)? Detaylı Anlatım!

Paralel, Dünya’nın enlem çizgileridir. Enlem, yeryüzündeki bir noktanın ekvatordan olan uzaklığını ifade eder. Paraleller, Dünya’nın meridyenlerine dik olarak çizilen ve dünya üzerindeki noktaların enlem koordinatlarını belirlemeye yarayan hayali çizgilerdir.

Dünya üzerinde tam olarak 180 paralel bulunur. 0 derece enlemi, ekvator olarak adlandırılır ve Dünya’yı ikiye böler. Ekvator, yeryüzündeki en büyük çevre hattına sahiptir ve Kuzey Yarımküre ile Güney Yarımküre arasında bir sınırdır. Ekvator 0 derece enlemine denk gelirken, Kuzey Kutup Noktası 90 derece Kuzey enlemine, Güney Kutup Noktası ise 90 derece Güney enlemine denk gelir.

Paraleller arasındaki uzaklık, yani bir paralelin diğerine olan mesafe, her zaman sabit değildir. Bu mesafe, Dünya’nın şekline göre değişir. En uzun paralel Ekvatordur. Ekvatorun uzunluğu 34700 kilometredir. Ekvatora yakın paraleller arası mesafe daha uzundur, kutuplara yakın paraleller arası mesafe ise daha kısadır. Dünya’nın şekli nedeniyle paraleller arası mesafe, ekvatora yakın bölgelerde yaklaşık olarak 111 kilometre olarak kabul edilir. Ancak, kutuplara yaklaştıkça bu mesafe azalmaya başlar ve kutuplarda sıfıra kadar iner.

Paraleller, coğrafi konumları belirlemek, haritalarda yerleşimleri göstermek, seyahat rotalarını planlamak ve iklim bölgelerini belirlemek gibi birçok amaç için kullanılır. Aynı enlem üzerinde bulunan noktalar genellikle benzer iklimlere ve hava koşullarına sahip olurlar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir