Holokost (Yahudi Soyk*rımı)

Holokos Nedir?

Holokost Nazi Almanyası müttefikleri ve diğer iş birlikçiler tarafından Avrupa’lı Yahudileri k*tletmek için olan bir girişimdi. 2. Dünya S*vaşı’nın altı yılı boyunca, sistematik, bürokratik, devlet sponsorluğunda ve hükümet tarafından organize edilmiş kötü muamele ve baskı, kıtanın her yerinden altı milyon Avrupalı Yahudi’nin öl*müne neden oldu.

Almanya’da Yahudilere yapılan kötü muameleler 1933 yılında, Nazilerin iktidara gelmesinden hemen sonra başladı. Fakat Yahudilerin sistematik toplu k*tliamı, 2. Dünya S*vaşı sırasında gerçekleşti. Kötü muamele kendini başlarda gettolaştırma ve Orta ve Doğu Avrupa’da toplu kurşuna dizmeler ile gösterdi. Ardından, 1941 ve 1945 yılları arasında, Auschwitz, Treblinka ve Belzec gibi öl*m merkezlerine olan tehcirler başladı. Önce işgal altındaki Polonya’da, ardından işgal altındaki Avrupa’daki farklı noktalardan. Sistematik katliamın bu aşamasına Nazilerin verdiği isim, Yahudi sorununa nihai çözümdü.


Sovyetler Birliği’nde ise Yahudiler genellikle toplu kurşuna dizmeler ile öld*rülmekteydi. Holokost kurbanlarının neredeyse üçte biri, gettolara veya kamplara götürülmeden, yaşadıkları yerde veya yakınlarda öld*rüldü. Nazilerin Yahudi kurban arayışı Avrupa ile sınırlı da değildir. Trablus’tan Yahudiler, Bergen-Belsen’e, Bingazi’den gelen diğerleri de Avusturya’da bir çalışma kampına gönderdiler.


Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir